تبلیغات
بازار 313 - معامله سلف و شرایط آن

با كسب روز‌ی حلال پیش بسوی رستگاری

معامله سلف و شرایط آن

نویسنده :بازار 313
تاریخ:یکشنبه 27 فروردین 1391-11:13 ب.ظ

(از رساله توضیح المسائل آیت الله سیستانی):مسأله ۲٠۶۸ ـ معامله سلف آن است كه شخص با پول نقد جنس كلى را كه بعد از مدتى تحویل میدهد بفروشد، پس اگر خریدار بگوید این پول را میدهم كه مثلاً بعد از شش ماه فلان جنس را بگیرم و فروشنده بگوید قبول كردم، یا فروشنده پول را بگیرد و بگوید فلان جنس را فروختم كه بعد از شش ماه تحویل بدهم، معامله صحیح است.

مسأله ۲٠۶۹ ـ اگر پولى را كه از جنس طلا یا نقره است سَلَف بفروشد، و عوض آن را پول طلا یا نقره بگیرد، معامله باطل است، ولى اگر جنسى یا پولى را كه از جنس طلا و نقره نیست بفروشد و عوض آن را جنس دیگر، یا پول طلا، یا نقره بگیرد، معامله ـ به تفصیلى كه در شرط هفتم مسأله آینده گفته میشود ـ صحیح است، و احتیاط مستحب آن است كه در عوض جنسى كه میفروشد پول بگیرد، و جنس دیگر نگیرد.


مسأله ۲٠۷٠ ـ معامله سلف هفت شرط دارد:

اول : خصوصیاتى را كه قیمت جنس بواسطه آنها فرق می‏كند معیّن نمایند، ولى دقت زیاد هم لازم نیست، همین قدر كه مردم بگویند خصوصیات آن معلوم شده كافى است.
دوم : پیش از آنكه خریدار و فروشنده از هم جدا شوند، خریدار تمام قیمت را به فروشنده بدهد، یا به مقدار پول آن از فروشنده طلبكار نقدى باشد، و طلب خود را بابت قیمت جنس حساب كند و او قبول نماید، و چنانچه مقدارى از قیمت آن را بدهد، اگر چه معامله نسبت به آن مقدار صحیح است، ولى فروشنده می‏تواند معامله را بهم بزند.
سوم : مدت را كاملاً معیّن كنند و اگر بگوید تا اول خرمن جنس را تحویل می‏دهم، چون مدت كاملاً معلوم نشده معامله او باطل است.
چهارم : وقتى را براى تحویل جنس معین كنند كه در آن وقت، فروشنده بتواند جنس را تحویل دهد، چه كمیاب باشد چه فراوان.
پنجم : جاى تحویل جنس را ـ بنابر احتیاط واجب ـ كاملاً معیّن نمایند، ولى اگر از گفته آنان جاى آن معلوم بشود، لازم نیست اسم آن جا را ببرند.
ششم : وزن یا پیمانه یا عدد آن را معیّن كنند، و جنسى را هم كه معمولاً با دیدن، معامله میكنند اگر سلف بفروشند اشكال ندارد، ولى باید مثل بعضى از اقسام گردو و تخم مرغ ، تفاوت افراد آن بقدرى كم باشد كه مردم به آن اهمیت ندهند.
هفتم : چیزى را كه می‏فروشند، چنانچه از اجناسى باشد كه با وزن یا پیمانه فروخته می‏شود، عوض آن از آن جنس نباشد، بلكه ـ بنابر احتیاط لازم ـ از غیر آن جنس از اجناسى كه با وزن یا پیمانه فروخته می‏شود هم نباشد، و اگر چیزى را كه می‏فروشد از اجناسى باشد كه با عدد فروخته می‏شود ـ بنابر احتیاط واجب ـ نباید عوض آن را از جنس خود با مقدارى زیادتر قرار دهد.نوع مطلب : احكام خرید و فروش تمام حقوق این سایت مربوط به سامانه پیامک کوتاه انصارالمهدی تبریز می باشد