تبلیغات
بازار 313 - سؤالات متفرقه (13)

با كسب روز‌ی حلال پیش بسوی رستگاری

سؤالات متفرقه (13)

نویسنده :بازار 313
تاریخ:یکشنبه 15 دی 1392-01:55 ق.ظ


(ازبخش استفتائات سایت  آیت الله العظمی روحانی مدظله):سوال :
 

آیا محاسبه نرخ تورم در دیون و مطالبات ربا محسوب می‌شود؟ با توجه به اینکه در بعضی شرایط درصد تورم به رقم های بالایی می رسد و گاه ارزش پول در فاصله دریافت و پرداخت آن چنان کاهش می یابد که اگر جبران نشود ستم است و در صورت جبران, زیادی پرداخت نشده است تا آن که ربا باشد.جواب :

باسمه جلت اسمائه؛ محاسبه نرخ تورم در دیون و مطالبات ربا نیست.


سوال :  

آیا انعقاد قراردادهایى كه در آن به كارگر ظلم مى شود یعنى از اجرت المثل خیلى كمتر به او مى پردازند صحیح است یا نه؟ بعضى مى گویند چون طرفین راضى هستند اشكال ندارد ولى بعضى آن را استثمار مى دانند و مصداق ظلم. لطفاً نظر شرع را مشخص فرمایید.


جواب :  

باسمه جلت اسمائه؛ با فرض رضایت كارگر ظلم معنى ندارد و استثمار هم نیست.


سوال :  

آیا شرط تأخیر در انتقال مالكیت مشروع است یا از شروط فاسد است و در صورتى كه از شروط فاسد محسوب شود آیا مفسد عقد نیز مى باشد یا نه؟


جواب :  

باسمه جلت اسمائه؛ شرط تأخیر در انتقال در مالكیت خلاف شرع و كتاب و سنت است و این گونه شرط موجب بطلان مشروط است، برخلاف تخلف شرط مشروع.


سوال :  

شخصى لیسانس دارد، با پول، مدرك فوق لیسانس خریده و وارد كار شده است و حقوق مى گیرد، آیا دریافت این حقوق اشكال دارد؟


جواب :  

باسمه جلت اسمائه; چنان چه در استخدام و دریافت حقوق، داشتن فوق لیسانس معتبر است، گرفتن حقوق اشكال دارد; ولى اگر استخدام و گرفتن حقوق معامله خاصى است و شرط ضمن العقد این است كه فوق لیسانس داشته باشد، حقوق گرفتن شخص مذكور اشكال ندارد.نوع مطلب : استفتائات 
دنبالک ها: استفتائات معاملات تمام حقوق این سایت مربوط به سامانه پیامک کوتاه انصارالمهدی تبریز می باشد