تبلیغات
بازار 313 - احكام حواله

با كسب روز‌ی حلال پیش بسوی رستگاری

احكام حواله

نویسنده :بازار 313
تاریخ:سه شنبه 26 اردیبهشت 1391-12:03 ب.ظ

(از رساله توضیح المسائل آیت الله سبحانی):(مسأله 1923) هر گاه انسان طلب كار خود را حواله بدهد كه طلب خود را از دیگرى بگیرد و طلبكار قبول نماید، بعد از آنكه حواله درست شد، كسى كه به او حواله شده بدهكار مى شود، و دیگر طلبكار نمى تواند طلبى را كه دارد از بدهكار اولى مطالبه نماید.


(مسأله 1924) بدهكار و طلبكار و كسى كه سر او حواله شده، باید مكلف و عاقل باشند و كسى آنها را مجبور نكرده باشد و نیز باید سفیه نباشند، یعنى مال خود رادر كارهاى بیهوده مصرف نكند و نیز حاكم شرع او را به واسطه ورشكستگى از تصرف در اموالش جلوگیرى نكرده باشد ولى اگر ممنوع التصرف سر كسى حواله بدهد كه به او بدهكار نیست اشكال ندارد.

(مسأله 1925) اگر سر كسى حواله بدهد كه بدهكار است احتیاط واجب آن است كه قبول كند ولى حواله دادن سر كسى كه بدهكار نیست، در صورتى صحیح است كه او قبول كند، و نیز اگر انسان بخواهد به كسى كه جنسى بدهكار است; جنس دیگر حواله دهد مثلاً به كسى كه جو بدهكار است گندم حواله دهد; تا او قبول نكند حواله صحیح نیست.

(مسأله 1926) موقعى كه انسان حواله مى دهد باید بدهكار باشد، پس اگر بخواهد از كسى قرض كند، تا وقتى از او قرض نكرده نمى تواند او را به كسى حواله دهد كه آنچه را بعداً قرض مى دهد از آن كس بگیرد.

(مسأله 1927) حواله دهنده و طلبكار باید مقدار حواله و جنس آن را بدانند، پس اگر مثلاً ده من گندم و ده تومان پول به یكنفر بدهكار باشد و به او بگوید یكى از دو طلب خود را از فلانى بگیر; و آن را معین نكند، حواله درست نیست.

(مسأله 1928) اگر بدهى واقعاً معین باشد ولى بدهكار و طلبكار در موقع حواله دادن، مقدار آن یا جنس آن را ندانند حواله صحیح است مثلاً اگر طلب كسى را در دفتر نوشته باشد و پیش از دیدن دفتر حواله بدهد و بعد دفتر را ببیند و به طلبكار مقدار طلبش را بگوید، حواله صحیح مى باشد.


نوع مطلب : احكام خرید و فروش تمام حقوق این سایت مربوط به سامانه پیامک کوتاه انصارالمهدی تبریز می باشد