تبلیغات
بازار 313 - اجازه استفاده از منافع و تضمین اجرت

با كسب روز‌ی حلال پیش بسوی رستگاری

اجازه استفاده از منافع و تضمین اجرت

نویسنده :بازار 313
تاریخ:جمعه 19 خرداد 1391-04:15 ب.ظ

(از رساله منتخب المسائل آیت الله سید محمدسعید حكیم):(مسأله 1233) هر كس از دیگرى، انجام كار و یا در اختیار قرار دادن منفعتى را مطالبه كند، كه این كار یا منفعت از نظر عرف مالیت داشته، و طرف خواسته او را تأمین كند، اجرت این عمل و یا منفعت را باید به او بپردازد.

(مسأله 1234) اگر پزشك اجرت ویزیت را در تابلوئى نوشته باشد، یا صاحب هتل قیمت اطاق و یا تختخواب را در لیست نوشته باشد، یا صاحب ماشین اجرت آن را نوشته و یا اعلام كرده باشد، كسى كه از آنها استفاده مى‏ كند، باید اجرت اعلام شده را بپردازد.


(مسأله 1235) به كار گرفتن كارگر پیش از تعیین اجرت مكروه است.


(مسأله 1236) ظاهرا همین حكم در مواردى كه با استیفاى منفعت عین از بین مى‏ رود نیز جارى مى‏ شود، پس اگر كسى وارد رستوران، كافه، مغازه ی ساندویچى و امثال آن شده، از خوردنیها و نوشیدنیها استفاده مى‏ كند، و _ قصد مجانى بودن _ در كار نیست، اگر قیمت اغذیه تعیین شده است، باید آن قیمت را بپردازد، و اگر مشخص نباشد باید اجرت ‏المثل را پرداخت نماید.


(مسأله 1237) آنچه در زمان ما در رستوران‏ها رایج است، داد وستد نیست تا احكام بیع در آنها جارى شود، بلكه اجازه استفاده در مقابل قیمت تعیین شده مى‏ باشد و لذا احكام یاد شده در آنها جارى مى‏ باشد.دنبالک ها: (دادن جنس و گرفتن وجه) تمام حقوق این سایت مربوط به سامانه پیامک کوتاه انصارالمهدی تبریز می باشد