تبلیغات
بازار 313 - سوالات متفرقه (2)

با كسب روز‌ی حلال پیش بسوی رستگاری

سوالات متفرقه (2)

نویسنده :بازار 313
تاریخ:جمعه 26 خرداد 1391-03:26 ب.ظ

(از رساله استفتائات آیت الله مكارم شیرازی):حکم بیع زمانی

سؤال:
آیا بیع زمانی یعنی فروش ملکی به حسب زمان به افراد مختلف (مثلاً ماه اول سال برای یک فرد و ماه دوم برای دیگری و به همین شکل تا آخر) صحیح است؟

جواب: این نوع معامله برای افرادی است که از آن ملک در تمام سال استفاده نمی کنند و مانند ملک مشاع است، منتها اینجا مشاع در زمان است و چون عقدی عقلایی و خالی از ابهام است، قاعده «اوفوا بالعقود» شامل آن می شود. مانند سایر عقود مستحدثه؛ مثل بیمه که تحت عنوان قاعده فوق صحیح است و زمان معامله تملک زمانی نامحدود خواهد بود و درآمدهای آن در هر زمان برای مالک آن زمان است.
خرید و فروش آبزیان حرام گوشت

سؤال: آن دسته از آبزیان که خوردن آنها حرام است و لو این که زنده از آب گرفته شده باشد آیا محکوم به حکم میته است که خرید و فروش آن حرام مى باشد؟ (چون از آنها استفاده هاى دیگرى مانند خوراک براى دام و طیور و بعضاً استفاده هاى صنعتى مى شود).؟

جواب: خرید و فروش آنها براى منافع دیگر اشکالى ندارد.

لوازم جانبی ساختمان در معامله

سؤال: در معامله ساختمانى نسبت به کابینت شرط خاصّى نشده است. بعد از تحویل و تحوّل ساختمان و بهاى آن، نزاعى بین فروشنده و خریدار مبنى بر این که کابینت جزء ساختمان بوده یا نبوده، در گرفته است. حکم نهایى را ارجاع به عرف داده اند، و بعد از مراجعه به عرف با حضور شهود، حکم به بردن کابینت کرده اند. اکنون خریدار مى گوید: با مراجعه مجدّد به عرف و نیز حکم شرعى، کابینت جزء لازم خانه است در حالى که در هر معامله اى که مى شود کابینت و امثال آن، مثل آبگرمکن، کولر، پرده کرکره و مانند آن شرط مى شود. از محضر حضرتعالى تقاضا داریم نسبت به این مسأله حکم شرعى را بیان فرمایید.؟

جواب: کابینت معمولا روى منزل است; مگر آن که صریحاً خلاف آن را شرط کنند. بنابراین، فروشنده در صورتى که شرط خاصّى نکرده، نباید کابینت را ببرد.

رعایت شرایط صحت معامله در خرید و فروش طلا

سؤال: با توجه به وضعیت بازار طلا برخی اقدام به خرید و فروش طلا البته در همین بازار نه در بورس میکنند لطفا بفرمایید در این معاملات آیا باید نکته یا شرایط خاصی رعایت شود ؟

جواب: خرید و فروش طلا مانند هر کالای دیگر است منتهی اگر طلا را با طلا می فروشند باید هم وزن و هر دو در مجلس تحویل داده شود.


نوع مطلب : استفتائات 
دنبالک ها: استفتائات اقسام معاملات  استفتائات خرید و فروش تمام حقوق این سایت مربوط به سامانه پیامک کوتاه انصارالمهدی تبریز می باشد