تبلیغات
بازار 313 - احكام عاریه

با كسب روز‌ی حلال پیش بسوی رستگاری

احكام عاریه

نویسنده :بازار 313
تاریخ:جمعه 31 شهریور 1391-03:12 ب.ظ

(از رساله توضیح المسائل  آیت الله صافی گلپایگانی):مسأله2353.  عاریه آن است كه انسان مال خود را به دیگری بدهد كه از آن استفاده كند و در عوض، چیزی هم از او نگیرد.

مسأله2354.  لازم نیست در عاریه صیغه بخوانند، و اگر مثلاً لباس را به قصد عاریه به كسی بدهد و او به همین قصد بگیرد عاریه صحیح است.

مسأله2355.  عاریه‎دادن چیز غصبی و چیزی كه مال انسان است ولی منفعت آن را به دیگری واگذار كرده مثلاً آن را اجاره داده در صورتی صحیح است كه مالك چیز غصبی یا كسی كه آن چیز را اجاره كرده، بگوید: به عاریه دادن راضی هستم.

مسأله2356.  چیزی را كه منفعتش مال انسان است مثلاً آن را اجاره كرده، می‎تواند عاریه بدهد. ولی اگر در اجاره شرط كرده باشند كه خودش از آن استفاده كند، نمی‎تواند آن را به دیگری عاریه دهد.

مسأله2357.  اگر دیوانه و بچه و سفیه و مفلس مال خود را عاریه بدهند صحیح نیست. اما اگر ولی مصلحت بداند مال كسی را كه بر او ولایت دارد عاریه دهد اشكال ندارد. و هم چنین اگر مفلس با اذن غرما « طلبكاران » عاریه دهد.

مسأله2358.  اگر در نگهداری چیزی كه عاریه كرده كوتاهی نكند و در استفاده از آن هم زیاده‎روی ننماید و اتفاقاً آن چیز تلف شود ضامن نیست. ولی چنان چه شرط كند كه اگر تلف شود عاریه كننده ضامن باشد، یا چیزی را كه عاریه كرده طلا و نقره باشد، باید عوض آن را بدهد.

مسأله2359.  اگر طلا و نقره را عاریه نماید و شرط كند كه اگر تلف شود ضامن نباشد صحت آن شرط اشكال دارد، ولی شرط سقوط یا اسقاط ما فی‎الذمه مانعی ندارد.

مسأله2360.  اگر عاریه دهنده بمیرد، عاریه گیرنده باید چیزی را كه عاریه كرده به ورثه او بدهد.

مسأله2361.  اگر عاریه‎دهنده طوری شود كه شرعاً نتواند در مال خود تصرف كند مثلاً دیوانه شود، عاریه كننده باید مالی را كه عاریه كرده به ولی او بدهد.

مسأله2362.  كسی كه چیزی را عاریه داده هر وقت بخواهد می‎تواند آن را پس بگیرد و كسی هم كه عاریه كرده هر وقت بخواهد می‎تواند آن را پس دهد.

مسأله2363.  عاریه دادن چیزی كه استفاده حلال ندارد مثل ظرف طلا و نقره جهت استعمال و آلات لهو و قمار باطل است.

مسأله2364.  عاریه دادن گوسفند برای استفاده از شیر و پشم آن و عاریه دادن حیوان نر برای آبستن كردن حیوان ماده صحیح است.

مسأله2365.  اگر چیزی را كه عاریه كرده به مالك، یا وكیل، یا ولی او بدهد و بعد آن چیز تلف بشود، عاریه كننده ضامن نیست ولی اگر بدون اجازه صاحب مال یا وكیل، یا ولی او به جایی ببرد كه صاحبش معمولا به آنجا می‎برده مثلاً اسب را در اصطبلی كه صاحبش برای آن درست كرده ببندد و بعد تلف شود، یا كسی آن را تلف كند ضامن است.

مسأله2366.  اگر چیز نجس را برای كاری كه شرط آن پاكی است عاریه دهد مثلاً ظرف نجس را عاریه دهد كه در آن غذا بخورند، باید نجس بودن آن را به كسی كه عاریه می‎كند بگوید. اما اگر لباس نجس را عاریه دهد، لازم نیست نجس بودن آن را بگوید، هر چند بداند عاریه گیرنده با آن نماز می‎خواند.

مسأله2367.  چیزی را كه عاریه كرده بدون اجازه صاحب آن نمی‎تواند به دیگری اجاره یا عاریه دهد.

مسأله2368.  اگر چیزی را كه عاریه كرده با اجازه صاحب آن به دیگری عاریه دهد، چنان چه كسی كه اول آن چیز را عاریه كرده بمیرد یا دیوانه شود عاریه دومی باطل نمی‎شود.

مسأله2369.  اگر بداند مالی را كه عاریه كرده غصبی است، باید آن را به صاحبش

برساند و نمی‎تواند به عاریه دهنده بدهد.

مسأله2370.  اگر مالی را كه می‎داند غصبی است عاریه كند و از آن استفاده‎ای ببرد و در دست او از بین برود، مالك می‎تواند عوض مال و عوض استفاده‎ای را كه عاریه كننده برده ، از او یا از كسی كه مال را غصب كرده مطالبه كند و اگر از عاریه كننده بگیرد، او نمی‎تواند چیزی را كه به مالك می‎دهد از عاریه دهنده مطالبه نماید.

مسأله2371.  اگر نداند مالی را كه عاریه كرده غصبی است و در دست او از بین برود، چنان چه صاحب مال عوض آن را از او بگیرد، او هم می‎تواند آنچه را به صاحب مال داده از عاریه دهنده مطالبه نماید. ولی اگر چیزی را كه عاریه كرده طلا و نقره باشد یا عاریه دهنده با او شرط كرده باشد كه اگر آن چیز از بین برود عوضش را بدهد، نمی‎تواند چیزی را كه به صاحب مال می‎دهد، از عاریه دهنده مطالبه نماید.نوع مطلب : احكام خرید و فروش 
دنبالک ها: توضیح المسائل تمام حقوق این سایت مربوط به سامانه پیامک کوتاه انصارالمهدی تبریز می باشد