تبلیغات
بازار 313 - نقد و نسیه‏

با كسب روز‌ی حلال پیش بسوی رستگاری

نقد و نسیه‏

نویسنده :بازار 313
تاریخ:یکشنبه 27 فروردین 1391-02:35 ب.ظ

(از رساله توضیح المسائل امام خمینی ره):مسأله 2104- اگر جنسى را نقد بفروشند، خریدار و فروشنده، بعد از معامله میتوانند جنس و پول را از یكدیگر مطالبه نموده و تحویل بگیرند و تحویل دادن خانه و زمین و مانند اینها به این است كه آن را در اختیار خریدار بگذارند كه بتواند در آن تصرف كند، و تحویل دادن فرش و لباس و مانند اینها به این است كه آن را طورى در اختیار خریدار بگذارند كه اگر بخواهد آن را به جاى دیگر ببرد فروشنده جلوگیرى نكند.


مسأله 2105- در معامله نسیه باید مدت كاملًا معلوم باشد، پس اگر جنسى را بفروشد كه سر خرمن پول آن را بگیرد، چون مدت كاملًا معین نشده معامله باطل است.


مسأله 2106- اگر جنسى را نسیه بفروشد، پیش از تمام شدن مدتى كه قرار گذاشته‏ اند، نمیتواند عوض آن را از خریدار مطالبه نماید، ولى اگر خریدار بمیرد و از خودش مال داشته باشد، فروشنده میتواند پیش از تمام شدن مدت، طلبى را كه دارد از ورثه او مطالبه نماید.


مسأله 2107- اگر جنسى را نسیه بفروشد، بعد از تمام شدن مدتى كه قرار گذاشته‏ اند، میتواند عوض آن را از خریدار مطالبه نماید، ولى اگر خریدار نتواند بپردازد، باید او را مهلت دهد.


مسأله 2108- اگر به كسى كه قیمت جنس را نمیداند، مقدارى نسیه بدهد و قیمت آن را به او نگوید معامله باطل است. ولى اگر به كسى كه قیمت نقدى جنس را میداند نسیه بدهد و گرانتر حساب كند، مثلًا بگوید جنسى را كه به تو نسیه میدهم تومانى یك ریال از قیمتى كه نقد میفروشم گرانتر حساب میكنم و او قبول كند اشكال ندارد.


مسأله 2109- كسى كه جنسى را نسیه فروخته و براى گرفتن پول آن مدتى قرار داده، اگر مثلًا بعد از گذشتن نصف مدت، مقدارى از طلب خود را كم كند و بقیه را نقد بگیرد اشكال ندارد.نوع مطلب : احكام خرید و فروش تمام حقوق این سایت مربوط به سامانه پیامک کوتاه انصارالمهدی تبریز می باشد